Archive for Kwiecień, 2012

Era post-pc nadchodzi

Śledząc trendy rozwojowe branży komputerowej, można w niej zaobserwować wiele ścieżek rozwoju, jakimi do tej pory podążała i te, które będą miały zastosowanie w przyszłości. Istotnym bowiem elementem, który znacząco wpłynie na zachowania konsumentów sprzętu elektronicznego są rynki tak zwane wschodzące, czyli Indie i Chiny. To przeogromne rynki, które nie są jeszcze zbyt mocno zagospodarowane i firmom tam obecnym i oferującym tam swój sprzęt, mogące zapewnić ogromny potencjał wzrostu. Komputery w tych rejonach są oczywiście znane, ale ze względu na to, że jest tam bardzo dużo osób o niskich dochodach, mało jeszcze rozpropagowane. Ale wraz ze wzrostem zamożności ta sytuacja szybko się zmienia. Nawet w tych biedniejszych rejonach tych krajów ludzie spotykają nowości i pragną być bliżej świata. Ta sytuacja sprawiła, że powstała ciekawa sytuacja. W krajach rozwiniętych większość ludzi przechodzi bowiem przez większość etapów związanych z rozwojem komputerów. Używali kiedyś komputerów stacjonarnych , potem laptopów, teraz tabletów i komórek. A mieszkańcy tych rejonów( oraz, co także wchodzi w skład tej grupy użytkowników, zwanej „ludźmi ery post-pc” , dzieci urodzone pięć-dziesięć lat temu, nie znające innych niż mobilne, komputerów) nie mieli okazji poznać tych wcześniejszych sprzętów i do komunikacji ze światem w dużej mierze używają tylko systemów mobilnych. Continue reading “Era post-pc nadchodzi” »

Stacjonarne mają przyszłość

W wyścigu o to, kto będzie dominował na rynku komputerów w najbliższych latach trwa nieustanna i zaciekła konkurencja. Najsłabsi niestety nie przetrwają tego. Pierwszymi ofiarami tej wojny zdają się być netbooki, które były na rynku obecne dobrych parę lat. W chwili obecnej są wypierane całkowicie przez tablety, które przejęły wszystkie pełnione przez nie funkcje i dodały wiele innych, jakich tamte nie mogą mieć. Drugim kandydatem do wypadnięcia z rynku wydają się być komputery stacjonarne. Już od wielu, wielu lat tracą one swoją pozycję na rzecz komputerów mobilnych i wydaje się, że w końcu będą musiały im ulec. Ale specjaliści twierdzą, że tego typu sprzęt nigdy, a przynajmniej jeszcze długo nie zniknie, bo jest pewna, całkiem spora grupa klientów, którzy użytkowują takie komputery i nie potrzebują innych. Nie uczestniczą w wyścigu nowości, traktują komputer bardzo użytkowo, bez większych emocji. Są to osoby, których nie stać na lepsze komputery, ale też są to osoby pracujące w niektórych branżach, gdzie od komputera wymagana jest ogromna moc. Continue reading “Stacjonarne mają przyszłość” »

All-in-one czyli nowe oblicze komputera stacjonarnego

Dynamiczny rozwój mobilnej części przemysłu komputerowego, sprawił, ze to co kiedyś dominowało na rynku, istotnie straciło na swoim znaczeniu. Komputery stacjonarne, bo o nich tu mowa, zostały w ogromnej mierze wyparte przez przenośne laptopy. Ten sprzęt z upływem czasu zyskiwał na jakości i mocy, dzięki czemu obecnie jest w stanie konkurować z komputerami stacjonarnymi w zakresie mocy i zastosowań. Ale mimo wszystko komputery stacjonarne nie wymarły całkowicie i mają swój segment rynku, którego zapewne tak szybko nie oddadzą. Bo jednak mogą one być, przy podobnych parametrach jak laptopy, być od nich o wiele tańszymi. A część producentów szukając nowych nisz poszło troszkę inną drogą i stworzyło nowy rodzaj komputera, zwany powszechnie All-in-one. To specyficzny rodzaj komputera, który na pierwszy rzut oka przypomina monitor. Ale jak przyjrzeć mu się bliżej, to okazuje się, że jest to tak naprawdę kompletny komputer i oprócz monitora zawiera on wszystkie niezbędne podzespoły. Te nowości były możliwe do zastosowania, bo miniaturyzacja sprzętu to umożliwia. Dzięki temu powstało coś nowego, co faktycznie może trafić w gusta pewnej grupy ludzi, którzy niekoniecznie potrzebują komputera przenośnego i dla których ważne jest, Continue reading “All-in-one czyli nowe oblicze komputera stacjonarnego” »

Nowy konkurent komputera

Dwa lata temu na rynku zadebiutowało nowe urządzenie, które od chwili pojawienia się rozpoczęło triumfalny pochód przez rynek. Z miejsca zdobyło pozycję lidera i szybko sprawiło, że tablety, bo to o nich mowa, stały się istotnymi graczami na rynku komputerów przenośnych, choć tak naprawdę nimi nie są. Ich parametry nie pozwalają im wprawdzie na konkurowanie z laptopami w większości profesjonalnych zastosowań, ale sprzęt ten niewątpliwie ma ogromną przyszłość, bo bardzo szybko się rozwija. Nowości pojawiają się każdego dnia, a kolejne generacje sprzętu dysponują coraz to lepszymi parametrami i sprawiają, że komputery przenośne mogą czuć się zagrożone. Tablety bowiem, dzięki ogromnej wygodzie ich użytkowania (ekran dotykowy), łatwości obsługi (systemy znane z telefonów komórkowych) sprawiły bowiem, że wielu dotychczasowych użytkowników notebooków przerzuciło się na nie, mimo początkowych oporów i braku przekonania o przydatności takiego sprzętu. Stało się tak, bo prawda o użytkowaniu sprzętu była taka, Continue reading “Nowy konkurent komputera” »

Zastosowanie komputerów w autach

Technika związana z komputerami ma zastosowanie nie tylko w klasycznych komputerach stacjonarnych, laptopach, czy tabletach. Często zapominamy, że komputery otaczają nas wszędzie i są obecne w praktycznie wszystkim, co nas obecnie dotyka i z czym mamy kontakt. Ułatwiają nam życie w każdym jego wymiarze. Bardzo duże znaczenie ma np. sprzęt komputerowy w nowych samochodach. Są one z każdą generacją coraz bardziej oplecione techniką, a wszelkie nowości są mile widziane i chętnie stosowane. Nikogo już nie dziwi stosowanie dużych, siedmio, czy nawet dziewięciocalowych monitorów wielofunkcyjnych na środku deski rozdzielczej. Pełni on przeważnie rolę nawigacji, ale dzięki swoim właściwościom pozwala na wykorzystanie do innych celów, jak choćby monitorowanie pracy wszystkich najważniejszych podzespołów auta. Najnowsze wyświetlacze stosowane w najwyższej klasy autach mają już nawet takie właściwości, że pozwalają na przekazywanie podwójnego obrazu. Działa to tak, że kierowca patrząc na monitor widzi nawigację i inne, niezbędne mu parametry, a pasażer na tym samym ekranie może np. oglądać film. Wbudowane w system komputery zapamiętują raz wprowadzone parametry dotyczące ustawienia fotela, czy kierownicy. Continue reading “Zastosowanie komputerów w autach” »

Komputery najbliższej przyszłości

Branża komputerowa, jako ta, w której zmiany następują bardzo szybko i w której dzieje się wiele ciekawego, co sprawia, że ma taż bardzo wielu pasjonatów jest wyznacznikiem rozwoju technologicznego. Śledząc zachodzące zmiany i to, co firmy przedstawiają na branżowych targach, oraz śledząc informacje pojawiające się na branżowych portalach, można próbować wysnuć wnioski, jak będą wyglądać komputery najbliższej przyszłości. Zmianie ulegnie z pewnością wiele elementów. Będzie następowała coraz dalej idąca miniaturyzacja. Sprzęt będzie ulegał pomniejszeniu, ale tylko do granic, poniżej której korzystanie z niego byłoby niewygodne. Nowości takie jak dotykowe ekrany będą królować w najbliższych generacjach komputerów. Krokiem dalej będzie wprowadzenie elastycznych ekranów, które można zwijać, lub nawet składać. To będzie istotna zmiana, bo sprawi, że sprzęt będzie mógł być mały i mobilny, a w razie potrzeby będzie go można zamienić w duży i wygodny dotykowy ekran. Rozwój internetu sprawi, że komputer będzie mógł prawdopodobnie pozbyć się kolejnego dużego elementu, Continue reading “Komputery najbliższej przyszłości” »

Nieustanna miniaturyzacja sprzętu

Postęp technologiczny wymusza na producentach nieustanne zmiany. Aby nadążyć, muszą oni ponosić ogromne koszty badań nad nowymi technologiami, które są często najbardziej strzeżonymi tajemnicami, bo mają kluczowe znaczenie dla przyszłości firmy. Od tego co firma będzie w stanie wymyślić, zależy jej los. Bo rozwój jest kluczem do sukcesu. A ten można odnieść na kilka sposobów i każdy z nich jest dobry, byleby tylko sprawiał, że oferowany sprzęt będzie coraz lepszy. Wiele z opracowywanych nowości dąży do tego, by jak najbardziej zminiaturyzować podzespoły i na jak najmniejszej powierzchni upchnąć jak największą ilość elementów wpływających na jakość i szybkość działania. W ten właśnie sposób toczy się nieustanna walka na procesory, w które wyposażane są wszystkie komputery. Z każdym rokiem są one coraz mniejsze, ale przy tym coraz mocniejsze i zużywające mniej prądu. Także twarde dyski potrafią być teraz o wiele mniejsze niż parę lat temu i mieć pojemność o wiele, wiele większą. To wszystko sprawia, że wyścig „zbrojeń” jest pasjonujący dla wszystkich, Continue reading “Nieustanna miniaturyzacja sprzętu” »

Bliski schyłek netbooków

Intensywne zmiany na rynku komputerów sprawiają, że rozwój jest bardzo szybki, ale też sprawiają, że wiele rzeczy i technologii trafia bardzo szybko w otchłań niepamięci. Dzieje się tak, gdy któryś producent wprowadza na rynek coś, co zmienia i rewolucjonizuje go na tyle, że inne rzeczy stają się niepotrzebne. Zazwyczaj nie dzieje się to w jednej chwili, ale pewne trendy można łatwo zauważyć. Niektóre nowości dysponują takim potencjałem, że od samego początku wiadomo, iż mogą być groźnym konkurentem dla innych rzeczy. Np. komputery takie jak netbooki w chwili obecnej odczuwają ogromną presję ze strony tabletów, które pojawiły się na rynku ledwie dwa lata temu i od tego czasu przeżywają ogromny rozkwit. Sprzęt ten, który wprawdzie różni się znacznie od netbooków, to jednak posiada te wszystkie najważniejsze cechy, jakie miały netbooki, ale do tego dokłada ogromną wygodę i możliwości jakich one nie są w stanie dać. Continue reading “Bliski schyłek netbooków” »

Komputer dla gracza

Jeśli chcielibyśmy podzielić klientów sklepów komputerowych na segmenty, to z pewnością jednym z najważniejszych i najpopularniejszych segmentów byłby ten do gier. Sprzęt komputerowy, którego przeznaczeniem jest przede wszystkim granie, różni się istotnie od wszystkich innych, które mają bardziej robocze, czy użyteczne zastosowanie. To ważny segment dla producentów, bo te komputery są przeważnie o wiele droższe od standardowych, głównie ze względu na zastosowane do jego budowy komponenty i wyposażenie. Współczesne gry komputerowe mają bowiem ogromne wymagania, bo poziom, jaki osiąga stosowana w nich grafika jest coraz bardziej zbliżony rzeczywistości i czasami jest trudna do odróżnienia od zwykłego filmu. Wszystkie nowości w tym segmencie są nakierowane na to, by jak najbardziej zwiększyć moc. W komputerze dla gracza najistotniejszym komponentem jest bez wątpienia karta graficzna, która ma najwięcej do roboty, przy przetwarzaniu bardzo dużych i skomplikowanych tekstur. Czasami stosuje się nawet dwie karty, bo to daje lepsze efekty. Niezbędny jest też duży, Continue reading “Komputer dla gracza” »

Moda na sprzęt

Istnieje na rynku komputerowym pewna bardzo specyficzna grupa klientów, którzy przy wyborze sprzętu dla siebie kierują się kryteriami, które wielu innym osobom mogą się wydawać dziwne. Można by je nawet nazwać pobudkami snobistycznymi. Ale producenci dostrzegają ich bardzo dobrze, bo ta grupa klientów jest dla nich bardzo łakomym „kąskiem”, gdyż są w stanie wydać na to, co im się spodoba, dużo więcej niż przeciętny użytkownik. Mowa jest tu o klientach nakierowanych na nowości, dla których sprzęt, jaki posiadają nie musi mieć najlepszych parametrów, nie musi mieć największego twardego dysku, czy największej pamięci. Oczywiście dobrze, jeśliby miał( i tak też zresztą często jest) ale oni i tak raczej nie będą w stanie wykorzystać w pełni tego co oferuje. Dla tej grupy osób komputery są po prosu gadgetem, którym starają się wyrazić swoją osobowość i pokazać światu kim są. Dlatego wybierają często produkty konkretnego producenta, bo on jest kultowy, jest modny, a jego sprzęt wygląda zdecydowanie najlepiej. Kierują się często przy wyborze kolorem i designem, a nie siłą jego procesora. Continue reading “Moda na sprzęt” »

>